Parajdi só medencébe – Csobbanjon egyet a kerti medencében, az őstengeri tisztaságú parajdi sós víz adta érzésben!
Van különbség..?!
Ez egy jó kérdés és valóban jogosan merül fel az emberben. Menjek el szimplán a strandra és élvezzem a medencék nyújtotta hűsítő élményt vagy érdemes belefogni egy otthoni –kimondottan nagynak mondható – projektbe? Maga az élmény teljesen független a parajdi sótól. Maga az életérzés teljesen más. Ha egy strandra vagy fürdőbe látogatunk el, akkor természetesen mások is körülöttünk vannak, élvezik a hely értékeit.
Amennyiben viszont szeretnénk kicsit privátabb atmoszférát teremteni és persze meg is engedhetjük magunknak, akkor az otthoni medence egy tökéletes alternatívája. Nem is beszélve arról, hogy ebben az esetben az igényeinkre szabhatjuk a medence kinézetét. Sőt rajtunk áll, hogy szeretnénk működtetni, vízforgató, teszünk-e bele világítást, milyen extra wellness programokkal működjön, de még a víz összetételét is meg tudjuk határozni.
A meghitt légkör mellett a teljes kreatív szabadságot és testreszabhatóság élményét is kapjuk a saját medencével kéz a kézben. A medence kisebb „testvére”, ha az otthoni fürdőzésről esik szó, a dézsafürdő. Erről egy másik bejegyzésünkben részletesen olvashatsz, ha érdekel a dézsafürdőzés és a dézsák világa.
Miben is testesül meg a felsorolt különbségek sora? Manapság az igazán exkluzív otthonokban már nem csupán a tető és a házfal színe, burkolata, lábazata, a kocsibeálló, filagória kell, hogy menjen színben, méretben és komfortosságban egymáshoz. Ha valóban igényes összképet szeretnénk kapni a házunkról és a teljes kertünkről, akkor a dézsa vagy medence kivitelezésére is nagy hangsúlyt kell fektetnünk.
Akár arra gondolunk, hogy a különálló medence külseje harmóniában legyen a ház burkolatának színével, vagy a teraszunk színben ne üsse a medence körülötti burkolatot. A hangulat fokozásához medencevilágítás és automata víztisztító rendszer és beépített wellness programokkal rendelkező rendszer is hozzájárul. Amennyiben valaki pélául érzékeny a nyilvános strandokon használt fertőtlenítő klórra, megteheti, hogy a saját medencéjét másképp fertőtleníti. Pontosan ez az a pont, ahol a kényelem és praktikusság egy ponton találkozik. Mivel a teljes testreszabhatóság jegyében a medence vizét is a kényünkre-kedvünkre formálhatjuk.
A legfontosabb ebben a részben a víz összetétele. Mivel a fertőtlenítés és az algásodás elkerülése semmiképp sem elhanyagolható tényező, így ezekkel kezdem. Köztudott, hogy az algák közül egy jelentős részük az édesvízben képes csak elszaporodni. A medencevíz sótartalmának növelésével ezeknek az algáknak a megtelepedését máris meggátoljuk.
Kétségtelen, hogy az algák egy kimondottan hasznos részei a természet körforgásának és a szervezetünk számára is előnyös a jelenlétük, de ha a medencénkről van szó és a nyálkás zöldes úszkáló vagy letapadt zöld algatelepről, akkor szeretnénk önzőek lenni kicsit és a tisztaság felé húz a szívünk. Nem is beszélve arról, hogy egy vízforgató készüléknek, vagy más medencében használatos gépészeti alkatrésznek sem túl előnyös, ha erősen szennyezett vízzel kínozzuk.
A kívánt hatás eléréséhez megfelelő mennyiségű sóoldatot kell készítenünk. Viszont erről kicsit később írok (tudom, száraz tényeknek fog tűnni), mert muszáj kicsit a makacs számokat is ismerni, hogy megfelelő védelmet nyújthassunk akár a dézsánk, akár medencénk számára.
És hogy mi a konklúzió ennek a hosszú ( és remélem hasznos ) fejezetnek…? Inkább nem is írom, Rád hagyom, kedves olvasó, a tanulság megformálását.
Parajdi só. Fűszer a medencébe?!
Még szép! Nyilván ez elég furán hangzik, titkon pont ez volt a célom, kicsit felpiszkálni a kíváncsiságod. Azon felül, hogy „megfűszerezi” az otthoni családi összejöveteleket, meghitt grillezést a barátokkal vagy kellemes esti romantikus programot kölcsönöz, természetesen hihetetlen pozitív hatása is van a szervezetünkre.
Természetesen nem csak medencébe tehetünk parajdi sót. Ahogy azt már említettem, ételeinkbe étkezési sóként is használható. Nem mellékesen a Parajdisókincsek-nél csak díjnyertes só kapható. Ezen felül, ha kisebb mértékű kikapcsolódásra vágyunk, akkor a kádba egy jó fürdősó segíthet ellazulni, kitisztítani a légutainkat vagy épp az elménk és ellazít. A szobában egy sómécses vagy sólámpa segítségével máris csodálatos hangulatfényt varázsolhatunk, minden mesterséges, irritáló fényt kiszűrve a környezetünkből.
Ezután jöhet egy finom vacsora készítése az étkezési sókkal vagy otthon készített fűszersókkal. Hiszen a finom étellel szinte minden férfi szívéhez eljuthatnak a hölgyek a gyomrunkon keresztül. A romantika jegyében persze egy konyhában kicsit otthonosan mozgó férfi is a legjobb formáját hozhatja ezzel az ízletes alapanyaggal, még ha csak egy gyors rántottát is sikerül összedobni.
Ha éjszakára párologtató sót rakunk egy kis tálba, akkor az álmunk is nyugodtabb lesz és a kellemes pihentető alvás végén üdébben ébredhetünk reggel (remélhetőleg nem az ébresztőre, mert sajnos azt nincs az a só, ami képes kinyomni).
Attól függően, hogy milyen fajta medence található a hátsó kertben, illetve mennyire szeretnénk automatizálni a medence karbantartását, sóbontó készülék is beépíthető a rendszerbe. Na de erről majd kicsit később lesz szó (bár egészen érdekes és elgondolkodtató a működése, plusz a sómennyiség is, amivel dúsítani kell a medence vizét). De nem lövöm le a poént, később lesz róla szó, kitartás. Egy szó mint száz, a test és a lélek orvossága tud lenni, sőt a parajdi sós vizes medence visszaadja a tenger adta sós vizes élményt.
Miért káros a klóros medence fertőtlenítés?
Ígértem, hogy lesz egy kicsit szárazabb része a blognak. Akit esetleg az eleje érdekelt csak, az nyugodtan tekerjen bele kicsit, bár ha tényleg érdekel, hogy hozhatod meg a legjobb döntést, akkor mindenképp érdemes megnézni kicsit sillabusz-szerűen összeszedve miről is van szó. Néhány dolog, ami pro és kontra érvekként segíthet a döntésben. Nézzük hát a klór hatását a szervezetünkre:
- bőrirritációt okozhat, ekcéma alakulhat ki
- erőteljes szemirritációt okoz
- e vitamint von el a szervezetünktől, amik az idegek, az izmok és az immunrendszer működésében játszanak szerepet
- allergiásoknak, asztmásoknak nem tesz jót, rosszulléthez vezethet
- súlyos felmaródást okoz az orr, a garat és a felső légutak nyálkahártyáján.
- trihalogénmetán koncentrációja magasabb lehet, amit karcinogénnek, rákkeltő anyagnak tartanak. A bőrön át bejuthat a szervezetbe, és ott elraktározódhat, ami főleg úszóknál jelent veszélyt. Veszélyeztetett csoport lehet a terhes, vagy szoptató édesanyák, mert az anyatejbe is bejuthat..
- Abban az esetben, ha sokáig áztatjuk klóros vízben, a klór a telítetlen zsírsavaknál problémát okoz, a bőr nemcsak szárazzá, de irritálttá is válhat.
A klóros fertőtlenítésnél látjuk, hogy igen sok problémát idézhet elő, mindamellett, hogy a baktériumokat, vírusokat elpusztítja. Mindazonáltal van egy másik megoldás is, amivel akár hónapokra is, vagy egy nyári idényre is vegyszermentessé tehetjük medencénket. A parajdi sós fürdőzést gyógyászati és élmény szinten is már évszázadók óta használják. Eleinte sófürdők környékén, később a megismert gyógyhatások miatt fa dézsákban, otthoni kádas fürdőzésnél, újabban medencékben is használják.
Nézzük is meg az ismert vegyszereres medence kezelés helyett, milyen alternatívát jelenthet a parajdi só mendencébe használata.
Miért jó a parajdi sós medencés fürdőzés?
Ha nem az első bejegyzés, amit olvasol, akkor már egészen triviális kérdésnek fog tűnni, mert álmodból felébresztve is tudod miért jó, miért hasznos, miért ajánlott és miért kell használni a megfelelő hatás érdekében parajdi sót a medencés fürdőzésnél. Egy pár dolog, amihez kétség sem fér:
- magas ásványi anyag, és gyógyiszap tartalma miatt rendkívül jó a bőrnek
- tartós fürdőzéssel megszünteti akár az ekcémát is
- jelentősen enyhíti a felső légúti, allergiás, asztmás panaszokat
- stresszoldó, nyugtató lazító érzetet nyújt
- jót tesz az ízületeknek, izmoknak, csontoknak, a parajdi sóban található 84 féle ásványi anyag
- megfelelő mennyiségű sóval, egész nyáron tiszta algamentes, vegyszermentes vízben fürödhetünk
Kétféle felhasználási lehetősége van a parajdi sós vizes fürdőzésnek attól függően, hogy nagyobb sóbontó készülékkel rendelkező medencéről, vagy gépészet nélküli kisebb-nagyobb fa, műanyag, vagy felfújható gumi medencéről beszélünk.
Komolyabb gépészet nélküli, egyszerűbb kerti medencék
Az ilyen típusú, fa, műanyag, felfújható medencéknél, nem szükséges sóbontó készülék, hanem önmagában a nagy koncentrációjú parajdi só tisztító, fertőtlenítő, algaölő hatású. A vízhez tegyünk parajdi fürdősót, hasonlóan a tengervíz sóarányához, és már csobbanhatunk is egyet. Ha legalább 5-10%-os a víz sótartalma, akkor egész nyáron használhatjuk és nem fog algàsodni a medence, továbbá könnyebben tartja a meleget.
Emellett a tengerek sótartalma is minimum ezt a szintet éri el. Ettől jóval nagyobb koncentrációban is megtalálható például a Holt-tengerben. Köztudott, hogy itt a legmagasabb a sótartalom (és még csak nem is tenger valójában, de ez mellékes). Végre egy tenger, ahol azért kell küzdeni, hogy le tudjon merülni az ember, nem pedig a felszínen maradásért.
Sóbontó készülékkel működő medencék esetén
A sóbontó készülék elektromos áram elektrolízis segítségével bontja szét a sóoldatot nátriumra és klórra, ami által megfelelően fertőtleníti a medence vizét. Az fő eltérés a hagyományos vízkezeléssel szemben az, hogy nem puszta kézzel adagoljuk külön a vegyszert, a különböző klórkészítményeket, hanem az elektrolízissel és konyhasóval közvetlenül a medence vizében mi magunk állítjuk elő egyenletesen a fertőtlenítőszert.
Az eljárás során szabad aktív klór jön létre, ugyanaz a vegyület, amely a hagyományos klórtabletták, klórgáz, klórdioxid, vagy hipó alkalmazásakor is keletkezik. A klórteszt természetesen kis mértékben ezt is kimutatja a vízben, így azok, akik a klórra allergiások, érezni fogják, de azért sokkal kevésbé írritatál, természetesen így számukra jó választás a sóbontó medencetisztítás.
Biztonságos, természetes megoldás kültéri medencékhez. Az édesvizű medencék vize az esetleges klórtartalom ellenére is bátran kilocsolható a kertbe. A sósvizet azonban mindenképpen a szennyvízcsatornába kell vezetnünk.
Jellemzők:
- 25 kg-os kiszerelés
- Könnyen feloldódik a vízben, nem szükséges ülepíteni, iszapmentes
- Adalékanyagoktól mentes, 84 ásványi anyagot tartalmaz
- 2-es szemcseméretű étkezési minősítésű díjnyertes só
- minőségi só Erdélyi Parajdi sóbányából
Az ajánlott mennyiségű só sóbontó gépészet esetén :
- 25 kg = 8000 liter (8 m3)
- 3 kg só = 1,000 liter (1 köbméter)
Ajánlott mennyiség só sóbontó gépészet nélküli egyszerűbb medencék esetén:
- 1000 literenként (1 köbméter víz) – 30 kg parajdi só medencébe
Forgalmazó: Szkladányi Attila – 06/70-333-8776