Készíts fűszersót otthon himalája sóból
Miért a himalája só?
Sokakban felmerülhet a kérdés, hogy mi értelme van ilyen „flancos” sóból készíteni fűszersót, illetve miért nem jó a boltban kapható só hozzá? Arról nem is beszélve, hogy kész termékekből is válogathat az ember kedvére.
Na de miben más a himalája só, mint a többi termék… Az alapvető dolgokról már szinte nem is érdemes beszélni, de azért csak megemlítem. Méltóan világhíres termékről van szó. A jellegzetes rózsaszínes árnyalatok, amiben tündököl és a rengeteg (84 féle) ásványi anyag tartalma, ami különlegessé teszi.
A vegyszermentesség egy kimagasló pozitívum, ha sóról beszélünk. A himalája só esetében nem csak az extra vegyszereket, de az alapvetőeket (mint például csomósodásgátlók) is kihagyták. A természetessége, a kézi kitermelés, az adalékanyagok hiánya és a rengeteg jótékony hatása mind tökéletes alapanyaggá teszik akár az éttermekben, akár az Ön otthonában.
Szervezetünk nélkülözhetetlen része(i)
Mik is azok az ionok? Töltéssel rendelkező részecskék nagyon egyszerűen megfogalmazva. Mi az az elektrolit? Olyan vegyület, melynek vizes oldatában megtalálhatók ezek a töltéssel rendelkező, mozgásra, áramlásra képes részecsék. Elég töménynek tűnik így, de messze álljon tőlem, hogy biokémiai összefüggéseket akarjak untatásképp felsorolni.
Viszont érdemes ezekkel tisztában lenni, mikor arról beszélünk miért is olyan fontos az ember vére például. Valójában minden testfolyadék valamilyen szinten ilyen elektrolit, mivel akár a sejten belül, akár azon kívül tele vagyunk ionokkal.
Rengeteg folyamat, bonyolult görbék, összefüggések és majdnem kimondhatatlan vegyületek kavalkádja, ami bennünk a mindennapi életünket karban tartó történéseket leírja vagy magyarázza. A lényeg, hogy kalcium, kálium, magnézium, nátrium, foszfát és sorolhatnám még mennyi ionra van szükség ezekhez.
A nátrium, kálium, klorid felelnek leginkább a szervezetünk vízháztartásáért, anyagcserefolyamatokért, ami a teljes testre hatással van. A szívműködésre, vesék, idegek, izmok, emésztőrendszer, de még a bőr állapota, feszessége is kapcsolatban van a vízháztartásunkkal. A foszfát és kalcium a vázrendszerünk stabilitását hivatott megőrizni, ahova szintén a vérrel jut el a megfelelő mennyiség. De ezen felül a lebontó folyamatok és a sebgyógyulásban is nélkülözhetetlen szerepet játszik például a foszfor.
A vízháztartás a víz felszívásának és leadásának (kiválasztásának) egyensúlyának eredménye. Amennyiben felborul ez a kényes egyensúly, azt elég látványos módon adja tudtunkra a szervezetünk. A szervezet vízháztartása magától nem bomlik meg, ennek mindig oka van. A túlzott folyadékveszteség kialakulhat enyhébb dolgok miatt is, mint például egy kiadós futás után, vagy szaunázás alatt. A komolyabb eset, amikor betegségre utal, például a hasmenés, láz, homonális- vagy endokrinzavarok miatt stb.
De miért is írom ezt a sok dolgot egy olyan blogba, ahol a fűszersóról kéne olvasnia az idetévedő látogatónak? Mert sok ásványi anyag szükségeltetik ahhoz, hogy a szervezetünk képes legyen megfelelően működni. A parajdi és himalája só pedig olyan nagy mennyiségű és variábilis ásványi anyag készlettel rendelkezik, hogy hatalmas segítséget jelent a testünknek, ha ezt fogyasszuk.
Hogyan másképp?
A jótékony hatását többféle módon elérhetjük. Az étkezéssel bevitt mennyiség csak egy rész a nagy egészben. Akár fürdősóként, akár sószappan formában, sólámpa, sómécses vagy párologtató sóként is kiváltja a megfelelő hatást. Egyértelmű, hogy a légutak és a bőr számára jótékony ebben a formában, a vérkeringésünkbe csak emésztés útján, elfogyasztva juthat be.
Az étkezés viszont kimondottan sokrétű és színes elkészítési formát jelent, így akár natúr konyhasóként vagy fűszersóként is fel tudjuk használni a számunkra megfelelő ízvilág eléréséhez.
Mit hanyagoljunk
A sófogyasztásnak is megvannak az árnyoldalai… Hallottunk róla, hogy mennyire egészségtelen a sós ételek fogyasztása. Az étkeztetési reformok, a chips-adó mind arra sarkallná az embereket, hogy kevesebb ilyen jellegű ételeket fogyasszon. Úgy, mint mindennek, ennek is van igazságtartalma, de azt meg kell említenünk, hogy a boltban kapható só és a parajdi vagy himalája só között ég és föld a különbség.
Arra a szervezetnek valóban nincs szüksége, hogy vegyszerekkel kezelt terméket, csomósodásgátlóval telepumpált sót és a kívánt ízvilágot ízfokozókkal elért fűszersókat együnk nagy mennyiségben. Ezzel kétségtelenül egyetértek én is személy szerint.
Azzal is, hogy bármilyen sóról legyen szó, a túlzott fogyasztása nem egészséges (ahogy a világon szinte semmiből nem lenne szabad mértéktelenül sokat fogyasztani). Viszont szüksége van a szervezetnek a sóra, főként, hogyha megfelelő minőségben és mennyiségben esszük. De az egészséges alternatíva az, amiről nekünk most kicsit el kell gondolkodni.
Egy új világba csöppenve, avagy hogyan készítsünk himalája sóból fűszersót?
Az alapanyag nem is kérdés, himalája vagy parajdi só. Ha valaki egészségesen szeretne étkezni és intenzív ízeket szereti, akkor kötelező. A konyhaművészetnek és a fűszerezésnek egy nagy csodája, hogy kétszer pontosan ugyanúgy nem sikerülhet. Néha kicsit több a só, néha kevesebb a bors, nem érett a rozmaring vagy túl száraz a petrezselyem. Ez már mindenkinek ízlés kérdése. Viszont az összetevőket lehet puskázni kicsit rengeteg receptkönyvből, vagy főzéssel foglalkozó oldalról, blogból.
Ahogy azt már említettem, a legalapabb fűszerek közül egyik a himalája só. Ezen felül azért még kell tartanunk otthon pár apróságot, mint például: mustárt, ecetet, borsot (több fajtát, fekete, fehér, rózsa esetleg stb.), fokhagymát, vöröshagymát (lila sem árt), mézet, cukrot, rozmaringot, fűszerpaprikát, majoránnát, bazsalikomot.
Ha ezekkel rendelkezünk, akkor neki is kezdhetünk a keverékek készítéséhez. Azt érdemes tudni, hogy az otthon termesztett fűszernövényeknek és a boltban kapható szárított, csomagolt termékek között ízintenzitásban van különbség nem is kevés. Érdemes kicsit kísérletezni mindkettővel, de én azt ajánlanám, hogy ne egy nagy karácsonyi ebéd elkészítésekor nézzük meg próba cseresznye elven, hogy mit szól a család az újításokhoz.
A hatalmas választékban kicsit elveszve némi iránymutatást jelenthez, ha valaki tudja milyen konyha áll közel a szívéhez és az ízlelőbimbóihoz. Másabb nyilván a fűszerezése egy magyaros ételnek, mint egy keleti specialitásnak és merőben eltér a mediterrán konyhától.
Magyaros ételeket nem kell bemutatni, igazán szeretjük a jól fűszerezett ételeket, amihez legnagyobb részben az alap fűszereket használjuk, mint a só, bors, paprika, hagyma, kömény, babérlevél, petrezselyem.
Ettől eltérően a keleti konyhában sűrűbben jelennek meg a chili, gyömbér, kurkuma, fahéj, szerecsendió stb. A mediterrán ételek jellemző ízvilágát a tárkony, babér, ánizs, szegfűszeg, zsálya adja. Mexikó különlegességeit nem kell bemutatni, de ha a gyomrunk nem bírja a kimondottan csípős kajákat, akkor lapozzunk tovább a receptkönyvben.
Látszik, hogy szinte minden nemzetnek, kontinensnek megvannak a sajátos főzési szokásai. Csak egy jó tanács létezik, annyi mindent meg kell kóstolni, amennyire csak lehetőségünk van, hogy megtaláljuk az igazit.
A helyzet közel sem ilyen egyszerű, hiszen egy zöldséges ételt nem úgy fűszerezünk, mint egy halat, vagy egy sertést, de még a grillezett zöldség és főtt között is van egy hatalmas szakadék. Ilyenkor kicsit elgondolkodom, hogy ha valaki tisztában van azzal, mit szeret, hogyan szeret enni, lehet jobban ismeri saját magát és az ízlését, mint a legtöbb ember a ruhaméretét.
Minden egyes bevált, vagy annak gondolt recept személyre szabható, formálható, csiszolható, jobban élvezhető. Ezt a titok, nincs kőbe vésve semmi, hiszen amennyi ember, annyi ízlés.
Grillezéshez ajánlott a következő fűszersó keverék:
- paprika
- fekete bors
- korriander
- zeller
- szerecsendió
- vöröshagyma
- fokhagyma
- rozmaring
- chili-por
Mindegyik összetevőnek tökéletes párja a füstös íz, sőt még jobban kihozza a harmóniát közöttük.
Szárnyasokhoz:
- bors
- hagyma
- majoránna
- borsikafű
- zsálya
- paprika
- fokhagyma
Grillen és serpenyőben is használható fűszerkeverék alapanyagok.
Magyaros ételekhez:
- hagyma
- só
- bors
- majoránna
- kömény
- korriander
- borsikafű
- borsfű
- mustármag
- paprika
- zeller
Itt kimondottan domináns lehet a csípős fűszerezés, ezért a paprika, hagyma, bors dominánsabb.
Egy kis puska a mindennapokban sűrűbben használt fűszerkeverékekhez, amivel kiszakadhatunk a mindennapi alapfűszerezés bűvköréből:
- Provence-i fűszerkeverék főbb hozzávalói: rozmaring, majoránna, bazsalikom, borsikafű, kakukkfű, tárkony
- Olasz fűszerkeverék: bazsalikom, majoránna, oregánó, rozmaring, kakukkfű, fokhagyma
- Magyaros fűszerkeverék: fokhagyma, bors, kömény, pirospaprika, petrezselyem
Gasztronómia
Az étel és a bor kapcsolata mindig is érdekes kérdés. Általában nem lőhetünk mellé nagyon, ha a fehér húshoz fehér, vörös hús mellé vörös bort választunk. Ami ilyen egyszerű, az nem mindig igaz. Ez kicsit olyan, mintha csak a kék és a zöld színt ismernénk. A különböző fűszerek, különböző ízárnyalatokkal rendelkező borokat érdemes fogyasztani az ételekhez.
Csak néhány példa, hogy mikre érdemes figyelni, ha kicsit mélyebbre szeretnénk merülni a borok világában:
- gyümölcslevesek: fehér – édes fehér bor, vörös – édes vörösbor
- paradicsomos ételek: rosék
- gulyásleves: vörösborok
- halak: száraz fehér borok, de elkészítési módtól függ, hogy magasabb vagy alacsonyabb savtartalmú
- tyúkhúsleves: száraz fehérbor
- grillezett csirke, pulyka: élénk savtartalmú fehér bor
- sertéshúsnál: a sülthúshoz alacsony tanninú vösörbor, míg a rántotthúshoz fehér bor illik
- marhahús: elkészítés módjától függően magas alkoholtartalmú, alacsony vagy magas tanninú vörösbor
- sajtok: lágy, kemény, penészes, friss sajtok mind más bort igényelnek az ízviláguk kiemeléséhez
- desszert: édesebb legyen a desszertnél
Egészség és ízvilágok otthon
Szeretünk enni, szeretjük a finom ételeket, szeretjük, ha passzolnak az ízek, de nincs két ugyanolyan élmény. Ha otthon készítünk fűszereket az ételeinkhez, az ízek variabilitása és sokszínűsége korlátlan élményeket nyújt. Ennek lehetősége mindenki előtt nyitva áll, még ha nem is vagyunk a konyhában otthonosan mozgó emberek. Az egyénileg elkészített fogások mellé szervírozott borokkal pedig szinte exkluzív élményt kaphatjuk otthonunk kényelmében.